NCP10671BD060R2G
onsemi
Product No:
NCP10671BD060R2G
Package:
8-SOIC
Description:
IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8SOIC
User Guide
Operating Temperature 150°C (TJ)
Topology Buck, Buck-Boost, Flyback
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Breakdown 700V
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Internal Switch(s) Yes
Control Features Soft Start
Series -
Power (Watts) 6.7 W
Fault Protection Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Frequency - Switching 60kHz
Voltage - Start Up 9 V
Mfr onsemi
Duty Cycle 66%
Output Isolation Either
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 6.7V ~ 20V