NCP1076AAP100G
onsemi
Product No:
NCP1076AAP100G
Package:
7-PDIP
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
In Stock : 16
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Topology Flyback
Mounting Type Through Hole
Voltage - Breakdown 700V
Product Status Active
Supplier Device Package 7-PDIP
Series -
Power (Watts) 31 W
Fault Protection Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Frequency - Switching 100kHz
Voltage - Start Up 8.4 V
Mfr onsemi
Duty Cycle 68%
Output Isolation Isolated
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 6.5V ~ 20V