NCP1217AP100G
onsemi
Product No:
NCP1217AP100G
Package:
7-PDIP
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 150°C (TJ)
Topology Flyback
Mounting Type Through Hole
Voltage - Breakdown -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 7-PDIP
Series -
Fault Protection Over Load, Over Temperature, Short Circuit
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Frequency - Switching 100kHz
Voltage - Start Up 12.8 V
Mfr onsemi
Duty Cycle 46.5%
Output Isolation Isolated
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 7.6V ~ 16V