NCP1240FD065R2G
onsemi
Product No:
NCP1240FD065R2G
Package:
7-SOIC
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 7-SOIC
Series -
Fault Protection Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Frequency - Switching 65kHz
Voltage - Start Up 12 V
Mfr onsemi
Duty Cycle 80%
Output Isolation Isolated
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 9.3V ~ 28V