NCP512SQ18T2G
onsemi
Product No:
NCP512SQ18T2G
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 80MA SC88A
In Stock : 2428
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 6V
PSRR 50dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 80mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 80mA