NCP5501DT50G
onsemi
Product No:
NCP5501DT50G
Manufacturer:
onsemi
Package:
DPAK
Description:
IC REG LINEAR 5V 500MA DPAK
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 20 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DPAK
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 500mA