NCP5661MN18T2G
onsemi
Product No:
NCP5661MN18T2G
Package:
6-DFN (3x3.3)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6DFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
PSRR 70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Voltage - Input (Max) 9V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-DFN (3x3.3)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A