NCP703MX18TCG
onsemi
Product No:
NCP703MX18TCG
Package:
6-XDFN (1.5x1.5)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 6XDFN
In Stock : 2767
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-XDFN (1.5x1.5)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-XFDFN
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 300mA