NCV1060BD100R2G
onsemi
Product No:
NCV1060BD100R2G
Manufacturer:
onsemi
Package:
10-SOIC
Description:
IC OFFLINE SW MULT TOP 10SOIC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Topology Boost, Buck, Flyback, Forward
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Breakdown 670V
Product Status Active
Supplier Device Package 10-SOIC
Internal Switch(s) Yes
Control Features Soft Start
Series Automotive, AEC-Q100
Power (Watts) 7.2 W
Fault Protection Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Voltage, Short Circuit
Package / Case 10-SOP (0.154", 3.90mm Width)
Frequency - Switching 100kHz
Mfr onsemi
Duty Cycle -
Output Isolation Either
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.4V ~ 9.5V