NCV8535MN500R2G
onsemi
Product No:
NCV8535MN500R2G
Package:
10-DFN (3x3)
Description:
IC REG LINEAR 5V 500MA 10DFN
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 190 µA
Voltage - Input (Max) 12V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 14 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 10-DFN (3x3)
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case 10-VFDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage Dropout (Max) 0.34V @ 500mA