NH00G125
Littelfuse Inc.
Product No:
NH00G125
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE SQUARE 125A 500VAC/440VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Motor Protection
Response Time Fast Blow
Approval Agency VDE
Current Rating (Amps) 125A
Fuse Type Square
Breaking Capacity @ Rated Voltage 120kA AC, 25kA DC
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 2.126" L x 2.220" W x 1.181" H (54.00mm x 56.40mm x 30.00mm)
Product Status Obsolete
Series -
Voltage Rating - DC 440 VDC
Package / Case Rectangular, Blade
Voltage Rating - AC 500 VAC