NL6EBX-L2-DC12V
Panasonic Electric Works
Product No:
NL6EBX-L2-DC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12VDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 55°C
Switching Voltage 125VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 2 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 133 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 90 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage -
Contact Form 6PDT (6 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series NL
Operate Time 15 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9.6 VDC