Home / NTC Thermistors / NXFT15XV103FEAB050
minImg
NXFT15XV103FEAB050
Murata Electronics
Product No:
NXFT15XV103FEAB050
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
NTC TEMP SENSOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
B0/50 -
Resistance Tolerance ±1%
B25/100 3989K
B Value Tolerance ±1%
Mounting Type Free Hanging
Product Status Active
B25/75 -
Length - Lead Wire 1.97" (50.00mm)
Series NXF
Resistance in Ohms @ 25°C 10k
Package / Case Bead
Power - Max 3 mW