P092N-QC20BR50K
TT Electronics/BI
Product No:
P092N-QC20BR50K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Description:
POT 50K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR
User Guide
Number of Gangs 2
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series P09x
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm)