P1169.562NLT
Pulse Electronics
Product No:
P1169.562NLT
Description:
FIXED IND 5.6UH 5.5A 15 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Current - Saturation (Isat) 5.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 5.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 15mOhm Max
Inductance 5.6 µH
Series P1169NL
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 30MHz