P1173.762NLT
Pulse Electronics
Product No:
P1173.762NLT
Description:
FIXED IND 7.6UH 5.7A 18.5MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Current - Saturation (Isat) 6.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 5.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 18.5mOhm Max
Inductance 7.6 µH
Series P1173NL
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 25MHz