P1500SCMCRP
Littelfuse Inc.
Product No:
P1500SCMCRP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AA
Description:
THYRISTOR 140V 400A DO214AA
User Guide
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 100 A
Current - Hold (Ih) 150 mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AA
Voltage - Off State 140V
Series SIDACtor®
Current - Peak Pulse (8/20µs) 400 A
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - On State 5 V
Mfr Littelfuse Inc.
Capacitance 55pF
Number of Elements 1
Voltage - Breakover 180V