P160-391GS
API Delevan Inc.
Product No:
P160-391GS
Description:
FIXED IND 390NH 1.873A 35MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.417A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.100" (2.54mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 1.873 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 35mOhm Max
Inductance 390 nH