P160KN-0EA15A100K
TT Electronics/BI
Product No:
P160KN-0EA15A100K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Description:
POT 100K OHM 1/10W PLASTIC LOG
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series P160
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 100k
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)