P160KNP-0FC25B5K
TT Electronics/BI
Product No:
P160KNP-0FC25B5K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Description:
POT 5K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
In Stock : 2395
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.984" (25.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series P160
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 5k
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)