P160KNP-2FD15B10K
TT Electronics/BI
Product No:
P160KNP-2FD15B10K
Description:
POT 10K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch Detent
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Series P160
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)