P160KNP-3FD20B5K
TT Electronics/BI
Product No:
P160KNP-3FD20B5K
Description:
POT 5K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch Detent
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Series P160
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 5k
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)