P160R-561FS
API Delevan Inc.
Product No:
P160R-561FS
Description:
FIXED IND 560NH 1.73A 41MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.071A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.100" (2.54mm)
Tolerance ±1%
Current Rating (Amps) 1.73 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 41mOhm Max
Inductance 560 nH