P170S-EC20AR100K
TT Electronics/BI
Product No:
P170S-EC20AR100K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Description:
POT 100K OHM 1/20W PLASTIC LOG
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch Rotary, SPST
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 260°
Series P170
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 100k
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)