P230-1FC25BR100K
TT Electronics/BI
Product No:
P230-1FC25BR100K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Description:
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.984" (25.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series P230
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 100k
Size - Body Round - 0.945" Dia (24.00mm)