P230-2EC20AR250K
TT Electronics/BI
Product No:
P230-2EC20AR250K
Description:
POT 250K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Series P230
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 250k
Size - Body Round - 0.945" Dia (24.00mm)