P230-3EC20B500K
TT Electronics/BI
Product No:
P230-3EC20B500K
Description:
POT 500K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Series P230
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 500k
Size - Body Round - 0.945" Dia (24.00mm)