P260S-D1AF1CB100K
TT Electronics/BI
Product No:
P260S-D1AF1CB100K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Description:
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread 1/4-32
Actuator Diameter 0.126" (3.20mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Flatted
Tolerance ±10%
Built in Switch Rotary, SPDT
Actuator Length 0.472" (12.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 295°
Series P260
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 100k
Size - Body Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)