P4KE400A
Littelfuse Inc.
Product No:
P4KE400A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-204AL (DO-41)
Description:
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL
In Stock : 12147
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 750mA
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 380V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Series P4KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 548V
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 342V