P4KE540CA-B
Littelfuse Inc.
Product No:
P4KE540CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-204AL (DO-41)
Description:
TVS DIODE 486VWM 740VC DO204AL
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 540mA
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 513V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Series P4KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 740V
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 486V