P4SMAJ36A
Diotec Semiconductor
Product No:
P4SMAJ36A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
SMA/DO-214AC
Description:
TVSDIODE,SMA,36V,400W,UNI
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package SMA/DO-214AC
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V