P5KE8.5A-TP
Micro Commercial Co
Product No:
P5KE8.5A-TP
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 34.7A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 500W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V