P6SMBJ48A
Diotec Semiconductor
Product No:
P6SMBJ48A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
SMB/DO-214AA
Description:
TVSDIODE,SMB,48V,600W,UNI
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SMB/DO-214AA
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V