P6SMBJ75
Diotec Semiconductor
Product No:
P6SMBJ75
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS SMB 75V 600W UNI
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 134V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V