PAAM15-13
TT Electronics/Power Partners Inc.
Product No:
PAAM15-13
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 15W
In Stock : 65
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Current - Output (Max) 1A
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 4-DIP Module
Efficiency 84%
Mfr TT Electronics/Power Partners Inc.
Features Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.5mm x 23.5mm)
Weight -
Number of Outputs 1
Series PAAM15 (15W)
Power (Watts) 15 W
Type Enclosed
Standard Number 60601-1; 60950-1
Load Regulation ±1%