PAAM60-12
TT Electronics/Power Partners Inc.
Product No:
PAAM60-12
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 60W
In Stock : 150
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Current - Output (Max) 5A
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 7-DIP Module, 4 Leads
Efficiency 88%
Mfr TT Electronics/Power Partners Inc.
Features Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 3.50" L x 2.50" W x 1.06" H (89.0mm x 63.5mm x 27.0mm)
Weight -
Number of Outputs 1
Series PAAM60 (60W)
Power (Watts) 60 W
Type Enclosed
Standard Number 60601-1; 60950-1
Load Regulation ±1%