PAAM60-13C
TT Electronics/Power Partners Inc.
Product No:
PAAM60-13C
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 60W
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 86%
Mfr TT Electronics/Power Partners Inc.
Features DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.44" L x 2.54" W x 1.30" H (112.8mm x 64.5mm x 33.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 4 A
Series PAAM60 (60W)
Power (Watts) 60W