PAG.M0.2GL.AC65R
LEMO
Product No:
PAG.M0.2GL.AC65R
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Backshell Material, Plating Polysulfone (PSU)
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 10A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert M02
Mfr LEMO
Contact Material -
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Plastic
Operating Temperature -50°C ~ 150°C