PAJ.M1.0TL.LC65Z
LEMO
Product No:
PAJ.M1.0TL.LC65Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG FMALE 10P SOLDER CUP
User Guide
Cable Opening 0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Backshell Material, Plating Polyetherimide (PEI)
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert M10
Mfr LEMO
Contact Material -
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Plastic
Operating Temperature -50°C ~ 170°C