PBA1000F-48
Cosel USA, Inc.
Product No:
PBA1000F-48
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 1000W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Minimum Load Required No
Approval Agency CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.45" L x 5.91" W x 2.40" H (240.0mm x 150.1mm x 61.0mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 22 A
Series PBA (1000W)
Power (Watts) 1000W
Type Enclosed
Efficiency 86%
Mfr Cosel USA, Inc.
Features DC Input Capable, Universal Input
Package Box
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC