PBO-15C-12
CUI Inc.
Product No:
PBO-15C-12
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 15W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cURus, UL
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.75" L x 0.59" W x 0.94" H (44.5mm x 15.0mm x 24.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.25A
Number of Outputs 1
Series PBO-15C (15W)
Power (Watts) 15 W
Type Open Frame
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 16-SIP Module, 6 Leads
Efficiency 82%
Mfr CUI Inc.
Features -
Load Regulation ±1%
Package Tray
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC