PBO-15C-15
CUI Inc.
Product No:
PBO-15C-15
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 15W
In Stock : 103
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cURus, UL
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.75" L x 0.59" W x 0.94" H (44.5mm x 15.0mm x 24.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1A
Number of Outputs 1
Series PBO-15C (15W)
Power (Watts) 15 W
Type Open Frame
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 16-SIP Module, 6 Leads
Efficiency 84%
Mfr CUI Inc.
Features -
Load Regulation ±1%
Package Tray
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC