PC312-24H-X
Picker Components
Product No:
PC312-24H-X
Manufacturer:
Picker Components
Description:
RELAY TELECOM SPDT 3A 24V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Switching Voltage 300VAC, 48VDC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 15 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.6 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type Telecom
Coil Insulation Class B
Series -
Operate Time 5 ms
Mfr Picker Components
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC