PC312B-12H-X
Picker Components
Product No:
PC312B-12H-X
Manufacturer:
Picker Components
Description:
RELAY TELECOM SPDT 3A 12V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Switching Voltage 300VAC, 48VDC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 16.7 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 720 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type Telecom
Coil Insulation Class B
Series -
Operate Time 5 ms
Mfr Picker Components
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC