PCA.1S.405.CTAC32
LEMO
Product No:
PCA.1S.405.CTAC32
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN RCPT MALE 1P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.087" ~ 0.126" (2.20mm ~ 3.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 8A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 405
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C