PCA.2S.304.CLLC72
LEMO
Product No:
PCA.2S.304.CLLC72
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN CIRC RCPT 4P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 15A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 304
Mfr LEMO
Contact Material Brass, Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C