PCF14JB6K80
Stackpole Electronics Inc
Product No:
PCF14JB6K80
Package:
Axial
Description:
RES 6.8K OHM 5% 1/4W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Carbon Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)
Temperature Coefficient 0/ -400ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 6.8 kOhms
Series PCF
Power (Watts) 0.25W, 1/4W