PCFM12JT510R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
PCFM12JT510R
Package:
Axial
Description:
RES 510 OHM 5% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Carbon Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Temperature Coefficient 0/ -400ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 510 Ohms
Series CFM
Power (Watts) 0.5W, 1/2W