PCJ0E222MCL1GS
Nichicon
Product No:
PCJ0E222MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 2200UF 2.5V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2.5 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm
Ratings -
Series PCJ
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 5.5 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2200 µF