PCJ0E821MCL6GS
Nichicon
Product No:
PCJ0E821MCL6GS
Description:
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V SMD
In Stock : 900
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2.5 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 4.26 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 820 µF